Siirry pääsisältöön

Professorit ja vastaavat

Heikkinen Eino, gerontologia ja kansanterveys, emeritus, eino.heikkinen@jyu.fi
Jyrkämä Jyrki, sosiaaligerontologia, emeritus, jyrki.jyrkama@jyu.fi

Kokko Katja, tutkimusjohtaja, elämänkaaripsykologia, katja.r.kokko@jyu.fi, +358 40 805 3500
Kovanen Vuokko, emerita
Kröger Teppo, yhteiskuntapolitiikka, teppo.kroger@jyu.fi, tel.  +358 40 805 4160
Nikander Riku, gerontologia, riku.p.nikander@jyu.fi, tel. +358 40 805 4818
Rantanen Taina, gerontologia ja kansanterveys, taina.rantanen@jyu.fi, tel.  +358 40 805 3590
Sipilä Sarianna, liikuntagerontologia, sarianna.sipila@jyu.fi, tel.  +358 40 805 3593
Suominen Harri, liikuntagerontologia, emeritus, harri.k.suominen@jyu.fi
Valokivi Heli, sosiaalityö, heli.t.valokivi@jyu.fi, tel. +358 40 664 1514

Tutkijat ja muu henkilöstö

Aaltonen-Määttä Laura, laura.u.aaltonen@student.jyu.fi, tel. +358 44 705 4444
Aerschot van Lina, lina.vanaerschot@jyu.fi, +358 40 805 3767
Ahola Johanna, johanna.m.ahola@jyu.fi, +358 50 562 9019

Bondarev Dmitriy, dmitriy.d.bondarev@jyu.fi, tel. +358 40 805 4582
Bonsdorff von Mikaela, mikaela.vonbonsdorff@jyu.fi, tel.  +358 40 805 3605
Eronen Johanna, johanna.eronen@jyu.fi, tel.  +358 40 805 3550
Eskola Päivi, paivi.eskola@jyu.fi, tel. +358 40 576 7771
Föhr Tiina, tiina.m.fohr@jyu.fi
Herranen Päivi, paivi.m.herranen@jyu.fi

Hietavala Enni, enni.hietavala@jyu.fi, tel. +358 40 805 4733
Hirvonen Helena, helena.m.hirvonen@jyu.fi, +358 40 805 4883

Hyvärinen Matti, matti.v.hyvarinen@jyu.fi
Hämäläinen Antti, antti.ap.hamalainen@jyu.fi, +358 40 643 1016
Hänninen Riitta, riitta.j.hanninen@jyu.fi, +358 40 707 7481
Jokela Tiina,  tiina.a.jokela@jyu.fi, tel. +358 50 518 8867

Juppi Hanna, hanna.k.juppi@jyu.fi
Kajan Niina, niina.kajan@jyu.fi, tel. +358 40 805 3209
Kankaanpää Anna, anna.k.kankaanpaa@jyu.fi

Karavirta Laura, laura.i.karavirta@jyu.fi, tel. +358 40 805 5041
Karhinen Joonas, joonas.p.karhinen@jyu.fi, +358 40 805 4409

Karppinen Jari, jari.e.j.karppinen@jyu.fi
Karvinen Sira, sira.m.karvinen@jyu.fi, +358 50 362 5120
Kauppinen Markku, markku.a.kauppinen@jyu.fi, +358 40 805 3559
Kekäläinen Tiia, tiia.m.kekalainen@jyu.fi, +358 40 652 2280
Keskinen Kirsi, kirsi.e.keskinen@jyu.fi, +358 40 805 4203
Khoda Sher Md. E., md.s.khoda@jyu.fi, tel. +358 40 688 5855
Kiuru Hilla, hilla.v.kiuru@jyu.fi, +358 50 433 8620
Koivunen Kaisa, kaisa.m.koivunen@jyu.fi, +358 40 805 3972
Korhonen Marko, marko.t.korhonen@jyu.fi, tel. +358 40 805 3563
Korhonen Tia-Marje, tia-marje.k.korhonen@jyu.fi, +358 50 472 8557
Kwon Youngbin, youngbin.j.kwon@jyu.fi

Laakkonen Eija, eija.k.laakkonen@jyu.fi, tel. +358 40 805 3588
Lehti Satu, satu.m.lehti@jyu.fi, tel. +358 50 428 2065

Leinonen Emilia, emilia.a.leinonen@jyu.fi
Leppä Heidi, heidi.e.leppa@jyu.fi, +358 40 805 3721
Lindeman Katja, katja.m.lindeman@jyu.fi, +358 50 473 3214
Lisko Inna, inna.lisko@jyu.fi, tel +358 50 449 1073
Löppönen Antti, antti.ej.lopponen@jyu.fi, tel. +358 40 620 1771
Manninen Salla, salla.m.a.manninen@jyu.fi

Mathew Puthenparambil Jiby, jiby.j.mathew-puthenparambi@jyu.fi
Mattila Olli-Pekka, olli-pekka.v.mattila@jyu.fi, tel. +358 40 716 6662
Munukka Matti matti.t.k.munukka@jyu.fi, tel. +358 40 805 3606
Palmberg Lotta, lotta.m.palmberg@student.jyu.fi
Palonen Eeva-Maija, eeva-maija.palonen@jyu.fi, tel. +358 40 805 4211
Pynnönen Katja, katja.pynnonen@jyu.fi,tel. +358 40 805 4314
Rantalainen Timo, timo.rantalainen@jyu.fi, tel. +358 40 805 3252
Reinilä Emmi, emmi.e.reinila@jyu.fi, tel. +358 40 183 1423

Saajanaho Milla, milla.saajanaho@jyu.fi, tel. +358 40 805 4536
Savikangas Tiina, tiina.m.savikangas@jyu.fi, tel +358 45 326 3326
Sievänen Tero, tero.o.sievanen@jyu.fi
Sihto Tiina, tiina.sihto@jyu.fi, +358 40 805 5078
Sillanpää Elina, elina.sillanpaa@jyu.fi, tel. +358 40 142 9639
Suikkanen Sara, sara.a.suikkanen@jyu.fi, tel. +358 50 430 1870

Suominen Tuuli, tuuli.suominen@jyu.fi, tel. +358 40 805 4857
Taipale Sakari, sakari.taipale@jyu.fi, +358 40 0728 852
Tammelin Mia, mia.tammelin@tuni.fi

Tirkkonen Anna, anna.a-k.tirkkonen@jyu.fi, tel. +358 40 805 4855
Tuomola Essi-Mari, essi-mari.m.k.tuomola@jyu.fi, tel. +358 40 185 7370

Tynkkynen Niko, niko.p.tynkkynen@jyu.fi

Törmäkangas Timo, timo.tormakangas@jyu.fi, tel. +358 40 805 3599
Vasara Paula, paula.vasara@jyu.fi, tel. +358 40 805 4193
Viljanen Anne, anne.viljanen@jyu.fi, tel.  +358 40 805 3603
Ylilahti Minna, minna.ylilahti@jyu.fi, tel.  +358 40 061 7229
Ylä-Outinen Laura, laura.j.yla-outinen@jyu.fi, tel. +358 50 340 7033
Zenina Liliya, liliya.v.zenina@jyu.fi

Professorit ja vastaavat

Hervonen Antti, gerontologia, emeritus, antti.hervonen@uta.fi, tel. +358 40 190 1642
Hurme Mikko, mikrobiologia, mikko.hurme@tuni.fi, tel. +358 3 3551 6652
Jylhä Marja, gerontologia, emerita, marja.jylha@tuni.fi, tel +358 40 588 9100
Jyrkämä Jyrki, sosiaaligerontologia, emeritus, jyrki.y.jyrkama@jyu.fi, tel. +358 40 805 4140
Jämsen Esa, geriatria, esa.jamsen@tuni.fi, tel. +358 50 318 6274
Kulmala Jenni, gerontologia, jenni.kulmala@tuni.fi, tel. +358 50 439 5422

Nikander Pirjo, pirjo.nikander@tuni.fi, tel. +358 40 190 1373
Nygård Clas-Håkan, työterveys, clas-hakan.nygard@tuni.fi, tel. +358 50 586 5959
Rissanen Pekka, terveystaloustiede, emeritus, pekka.rissanen@tuni.fi, tel. +358 40 7292988
Siren Anu, gerontologia, anu.siren@tuni.fi, +358 50 475 0373

Valvanne Jaakko, geriatria, emeritus, jaakko.valvanne@uta.fi, tel. +358 40 190 9727

Tutkijat ja muu henkilöstö

Aaltonen Mari, mari.aaltonen@tuni.fi, tel. +358 40 1901674
Ahosola Päivi, paivi.i.ahosola@tuni.fi, tel. +358504367282 
Autio Arttu
, arttu.autio@tuni.fi

Enroth Linda, linda.enroth@tuni.fi, tel. +358 40 190 1647
Forma Leena, leena.forma@tuni.fi, tel. +358  40 190 1604
Halonen Pauliina, pauliina.halonen@tuni.fi, tel. +358 50 437 7338
Jolanki Outi, outi.jolanki@tuni.fi, tel. +358 40 190 1660
Jylhävä Juulia, juulia.jylhava@tuni.fi, tel. +358  3 3551 6874
K. C. Prakash, prakash.kc@tuni.fi, tel. +358 50 509 9158
Kananen Laura, laura.kananen@tuni.fi, tel. +358 50 318 6296
Kangasluoma Tiina, tiina.kangasluoma@tuni.fi, tel. +358 40 190 1649
Kerminen Hanna, hanna.kerminen@tuni.fi
Keskinen Katri, katri.keskinen@tuni.fi, tel. +358 50 437 7625
Kosonen Hanna, hanna.kosonen@tuni.fi
Lehto-Niskala Vilhelmiina, vilhelmiina.lehto-niskala@tuni.fi
Lemivaara Marjut, marjut.lemivaara@tuni.fi, tel. +358 50 530 7869
Lumme-Sandt Kirsi, kirsi.lumme-sandt@tuni.fi, tel. +358 40 190 1606
Marttila Saara, saara.marttila@tuni.fi, tel +358 50 318 5813
Neupane Subas, subas.neupane@tuni.fi, tel. +358 40 190 9709
Nevalainen Tapio, tapio.nevalainen@tuni.fi, tel. +358 50 318 6248
Nosraty Lily, lily.nosraty@tuni.fi, tel. +358  40 1901660
Nousiainen Kirsi, kirsi.m.nousiainen@tuni.fi

Ojala Hanna, hanna.ojala@tuni.fi, tel. +358 40 190 1246
Palonen Mira, mira.palonen@tuni.fi, tel. +35840 190 1451
Previtali Federica, federica.previtali@tuni.fi, tel. +358 50 3182133
Pulkki Jutta, jutta.pulkki@tuni.fi, tel +358 50 318 6742
Raitanen Jani, jani.raitanen@tuni.fi, tel. +358 40 190 1686
Rantala Anniriikka, anniriikka.rantala@tuni.fi, tel +358 50 574 5205

Siukola Anna, anna.siukola@tuni.fi, tel.  +358 50 318 7749
Surakka Johanna, johanna.surakka@tuni.fi
Tiainen Kristina, kristina.tiainen@tuni.fi, tel. +358 40 190 1648
Tuominen Katariina, katariina.tuominen@tuni.fi, tel. +358 50 437 7524

Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan gerontologian alan dosentit (2010 alkaen):

TtT Sari Stenholm, Gerontologia ja kansanterveys 
TtT Jenni Kulmala, Gerontologia ja kansanterveys 
TtT Kristina Tiainen, Liikuntagerontologia 

Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnan gerontologian alan dosentit: 

FT Ulla Eloniemi-Sulkava, Terveysgerontologia 
TtT Anne Viljanen, Gerontologia 
THT Anja Noro, Gerontologia 
TtT Merja Rantakokko, Gerontologia 
TtT Tiina-Mari Lyyra, Gerontologia 
LitT Pertti Pohjolainen, Gerontologia
LitT Pertti Era, Gerontologia 
Professori Richard Pieper, Sosiaaligerontologia 
LitT Terttu Parkatti, Gerontologia 

Tampereen yliopiston lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunnan geriatrian alan dosentit: 

LKT Pirkko Jäntti, Geriatria 

Tieteellinen ohjausryhmä 2018-2021

Susanne Iwarsson, Boo Johansson ja Päivi Topo

Professori Susanne Iwarsson, Lundin yliopisto
Professori Boo Johansson, Göteborgin yliopisto
Professori Rikke Lund, Kööpenhaminan yliopisto
Johtaja, dosentti Päivi Topo, Ikäinstituutti

Palaa ylös
×Sulje haku
Hae